Aktualności

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

W „Głosie Zarszyna” Nr 30 styczeń-maj 2020 r. ukazał się artykuł  pt.: „Rozmowa z Dariuszem Wanielistą – kierownikiem medycznym MedicSan sp. z o.o.

Ze stwierdzeniami zawartymi w treści wywiadu nie zgadza się Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Besku, czemu dał wyraz w piśmie z dnia 5 czerwca 2020 r. skierowanym do Redaktor Naczelnej „Głosu Zarszyna”.

Poniżej publikujemy treść przesłanego pisma.

                                                                                                                                                Redakcja

pismobesko2

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Galeria Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie była miejscem, w którym 27 lutego 2020 roku zostały pokazane licznie zgromadzonym członkom Stowarzyszenia „Mam chęć” z Długiego, mieszkańcom Zarszyna, Posady Zarszyńskiej i zaproszonym gościom przepiękne prace Pauliny Komańskiej z Posady Zarszyńskiej.

Ta młoda, uzdolniona, skromna 25-latka specjalizuje się w rysowaniu portretów ołówkiem. Wykonuje je od czterech lat. W jej kolekcji nie brakuje portretów znajomych i znanych osób ze świata show-biznesu, m.in. Lady Gaga. Ostatnio Paulina zaczęła poszerzać swój warsztat o kolorowe kredki. Jej prace zdobywają uznanie i nagrody w konkursach, w których uczestniczy na Instagramie.

Zawodowo pracuje jako pomoc wychowawcy i terapeutka zajęciowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sanoku. Podczas zajęć z powodzeniem wykorzystuje umiejętności plastyczne.

Paulinie życzymy, aby jej pasja trwała jak najdłużej!!

 20200227 174905 1520 x 855

88014299 134442891412805 814115182715338752 o 1

20200227 125611 1520 x 855

20200227 125839 1520 x 855

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

19 lutego 2020 roku w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie prowadzonej przez Stowarzyszenie „Inicjatywa” mogliśmy poznać młodego autora tomiku wierszy i zachwycić się niezwykłym malarstwem artysty z Długiego.

Zacznijmy od Poety.

Jakub Riasat to młody, 23-letni mieszkaniec Zarszyna, student PWZZ w Krośnie na kierunku Zielarstwo, niezwykle wrażliwy i pracowity człowiek. Wiersze zawarte w jego debiutanckim tomiku „Powiew słów” powstawały w latach 2017 – 2019.

            Jakub pisze od 8 lat. Zainspirowały go zajęcia koła teatralnego w gimnazjum. To tam bliżej poznał poezję, nauczył się jej interpretacji. Potem poczuł, że sam pragnie wyrażać w ten sposób myśli i uczucia. Przekazuje w formie poetyckiej swoje przemyślenia, filozofię uczuć, obserwacje przyrody, którą jest zafascynowany. „Ulotność słowa, radość i smutek” – takimi określeniami scharakteryzował ten tomik sam Autor i aby przekonać słuchaczy o słuszności wypowiedzi przeczytał wiersz poświęcony zmarłej kilka lat temu Mamie:

„Łzy po policzku spływają,

ciepłe jak letni deszcz,

oczy smutek wyznały,

za tobą w tęsknocie płakały.

I nadal płaczą…”

 

 

W tomiku dominują emocje. Najczęściej nostalgia, smutek. Nawet dzień urodzin nastraja Autora pesymistycznie.

„7 miliardów ludzi

idę i nikogo nie dostrzegam

dziwne tak iść ulicą

wśród tłumu tłum

a ludzi brak (…)”

 

Samotność, opuszczenie towarzyszy Jakubowi często. Ale jest też optymistyczna wędrówka, która jest jedyną drogą do osiągnięcia celu. Nadzieję daje też miłość. To uczucie ma konkretną adresatkę – śliczną, delikatną Julię, która również brała udział w spotkaniu autorskim w zarszyńskiej Galerii.

„Muszę się do czegoś przyznać

Julia

Kocham Cię

Bardzo”  - wyznaje Autor w wierszu „Postscriptum”.

Na koniec spotkania Jakub Riasat podkreślił, że człowiek nie może się wstydzić wyrażania uczuć. To one dominują w życiu każdego z nas, dlatego trzeba odważnie mówić o tym, co czujemy. Równie ważna jest też dbałość o przyrodę, bo mamy tylko jedną Ziemię, która jest naszym domem. Jakub motywuje również do spełniania marzeń, które są motorem naszych codziennych działań.

„Chce mi się marzyć

Chcę śnić

Chcę z wami być z każdym

Przez powiew słów (…)”

 

Podkreśla, że zaletą poezji jest też jej wielowymiarowość.

„Sztuka jest sztuką,

wyraża emocje, 

lecz każdy postrzega inaczej (…)”

 

Zachęcamy do wczytania się w wiersze Jakuba Riasata, bo wielu na pewno odnajdzie tam swoje emocje i podobną filozofię życia.

Jakubowi życzymy wielu dalszych sukcesów literackich i czekamy na kolejny tomik!!.

Malarstwo Stanisława Adamskiego.

 

Emerytowany pracownik kolei, jak sam opowiadał podczas spotkania, rysował i malował od kiedy pamięta. Niestety, w młodości realia ówczesnego życia nie pozwalały mu na rozwinięcie skrzydeł. Nikt nie myślał wtedy o szkole plastycznej, o tym, żeby jakoś tę jego pasję pogłębiać, rozwijać. Kiedy przyszło powołanie do wojska, to tu, w jednostce w Ostrołęce doceniono jego zdolności. O popularnym „Plastusiu”, kpr. Stanisławie Adamskim pisano nawet w żołnierskiej prasie i dziękowano za wykonanie wielu prac dekoratorskich, a zwłaszcza w sali rycerskiej w klubie żołnierskim. W swoim środowisku, w którym mieszka od 72 lat, dał się poznać, jako osoba, która wykonywała i wykonuje różnego rodzaju dekoracje do kościoła i na imprezy okolicznościowe.

            Ostatnio, mimo problemu ze wzrokiem, pan Stanisław swój talent rozwija z pasją godną prawdziwego malarza. Spod jego ręki wychodzą kolejne obrazy, a pierwszym krytykiem jest jego żona Zofia, która czasem podpowiada, co można jeszcze do danej pracy dodać. Pani Zosia jest pełna podziwu dla intensywnej pracy swojego męża, jego cierpliwości, zwłaszcza nad szczegółami elementów, na które zwraca jej uwagę przy końcowej prezentacji swoich obrazów.        

            Tę bogatą kolorystykę i niezwykłą dekoracyjność prac pana Stanisława mogli podziwiać wszyscy zgromadzeni w zarszyńskiej Galerii. Kilkanaście obrazów przedstawiających martwą naturę, piękno natury w postaci pejzażu, zwierzęta, portret po raz pierwszy zostały zaprezentowane przed większą publicznością. Pan Stanisław nie krył wzruszenia, gdy wszyscy gratulowali pasji i zaangażowania. Czekamy na kolejne obrazy!

    

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

„Jesteśmy ciekawi i kreatywni” - to tytuł projektu realizowanego w okresie od 16 października do 15 grudnia 2019 r.  przez Stowarzyszenie INICJATYWA w Zarszynie w ramach „Małej dotacji” przyznanej przez Wójta Gminy Zarszyn. Projekt skierowany był do osób w wieku emerytalnym.  Na etapie pisania wniosku działania konsultowane były z Radą Seniorów działającą przy Wójcie Gminy Zarszyn. Celem tego zadania było uatrakcyjnienie czasu wolnego seniorów i aktywizacja tej grupy osób. Zaproponowaliśmy zorganizowanie wyjazdu do ciekawych miejsc na terenie naszej gminy i gmin ościennych, a także udziału w warsztatach artystycznych, podczas których wykonane zostaną ozdoby świąteczne.

            Pierwsze działanie zaplanowaliśmy na czwartek 17. października. Był piękny, słoneczny dzień. Grupa 50-cio osobowa złożona z przedstawicieli wszystkich miejscowości z terenu Gminy Zarszyn rozpoczęła wycieczkę autokarową po ciekawych (nieodległych) miejscach w myśl hasła „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Pierwszym punktem zwiedzania było Beskie Centrum Dziedzictwa zlokalizowane w budynku dawnego spichlerza podworskiego. Przeważająca większość uczestników wyjazdu była tu po raz pierwszy. To wyjątkowe miejsce, w którym multimedialne prezentacje i bogata ekspozycja podzielona na czternaście stref tematycznych przedstawia historię Beska, życie jej dawnych mieszkańców, ich tradycje, stroje, a także wygląd chat i obejść gospodarskich. Można w tym miejscu prześledzić losy tych ziem od czasów prehistorycznych po współczesność. Na zakończenie zwiedzania w sali konferencyjnej obejrzeliśmy film o Gminie Besko, a  na parterze - wspominając nie tak odległe czasy - wystawę starych ciągników rolniczych. Po 1,5 godzinie pobytu podziękowaliśmy oprowadzającemu nas pracownikowi Gminnego Ośrodka Kultury w Besku i kontynuowaliśmy naszą podróż po atrakcyjnych miejscach do zwiedzania w pobliżu naszego zamieszkania.

Kolejnym miejscem do którego dotarliśmy była Huta Szkła Artystycznego „SABINA” w Rymanowie. Po wejściu do budynku przywitał nas Henryk Rysz, właściciel firmy, projektant większości wzorów produkowanych w „Sabinie”. Opowiedział nam o firmie i zaprosił do obejrzenia kolekcji obejmującej szeroką gamę wzorów i kolorów, w tym ekskluzywnych eksponatów. Większość z nich to prawdziwe cudeńka. Niektórzy spośród nas mieli możliwość być na chwilę hutnikami i doświadczyć, jak trudną jest praca hutnika. Na zakończenie pobytu w tym miejscu dokonaliśmy zakupu drobnych upominków i wyruszyliśmy do Pastwisk.

W tej miejscowości zaplanowaliśmy zwiedzanie dwóch miejsc. Pierwszym było Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły otwarte 17 października 2018 r. w budynku dawnego sklepu, w którym kardynał-turysta robił zakupy biwakując w okolicy. Jest to szczególne miejsce, które ukazuje drogę życiową tego Wielkiego Polaka, która doprowadziła Go do Watykanu na papieża oraz wątek związany z Jego pobytem w Beskidzie Niskim, w tym w Pastwiskach. Z zaciekawieniem słuchaliśmy historii pobytów Karola Wojtyły w tej wsi, jego turystycznych wędrówkach po tym terenie z przyjaciółmi, odpoczynkach w Rudawce Rymanowskiej. Ze wzruszeniem nasza przewodniczka po Centrum Małgorzata Kosiarska opowiadała historię swojego teścia, który właśnie w Pastwiskach zaprzyjaźnił się z kardynałem Wojtyłą, a jej mąż był tą osobą, która przekazała kard. Wojtyle telegram w sprawie przyjazdu do  Watykanu na konklawe w 1978 r. Wizytę w Centrum zakończyliśmy wykonaniem wspólnej fotografii. Kolejnym miejscem była Izba Pamięci Frantiska Geislera, porucznika 2 Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej, który  zginął 18 września 1944 r. pod Pastwiskami w czasie operacji dukielsko-preszowskiej. Uroczyste otwarcie Izby Pamięci odbyło się 14 września 2019 r. W tym miejscu poznaliśmy nie tylko życiorys F. Geislera, ale i historię poszukiwań jego pochówku przez syna opowiedzianą przez  przewodniczkę, prywatnie synową por. Geislera.

W drodze powrotnej do Zarszyna odwiedziliśmy kościół w Odrzechowej, który wypiękniał w ostatnich latach. O historii odkrytych na strychu oryginalnych fragmentów wyposażenia cerkiewnego z XVIII i XIX w. opowiedziała Alfreda Gierad. Były to unikatowe elementy ikonostasu i ołtarzy bocznych. Obecny kościół to dawna cerkiew, którą przez lata pozbawiano oryginalnego wyposażenia. Zapał i współpraca miejscowego proboszcza, studentów ASP i mieszkańców Odrzechowej zaowocowały pozyskaniem funduszy na odnowienie części dawnego wyposażenia. Udało się to! Dziś możemy w pełnej krasie oglądać przepiękny ołtarz. Po modlitwie w tym miejscu zainicjowanej przez ks. Antoniego Obłozę czekał na nas poczęstunek w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, humory również. Pełni wrażeń, z nadzieją na kolejne wyjazdy wróciliśmy do swoich domów.

            Kolejne działanie to warsztaty artystyczne, na których uczestnicy projektu mieli nauczyć się wykonywać ozdoby świąteczne. Na pierwszych warsztatach, 29 listopada, mieliśmy przyswoić wiedzę dotyczącą samodzielnego wykonania bombki świątecznej techniką decoupage. Zajęcia poprowadził Janusz Haduch z Zarszyna, który od lat wykonuje przepiękne przedmioty ozdabiając je tą techniką. Wśród dwudziestu uczestników spotkania  większość rozpoczynała przygodę z nowym hobby. Już na wejściu do pomieszczenia Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie – siedziby Stowarzyszenia INICJATYWA, niektóre z pań nie wierzyły, że po czterogodzinnym spotkaniu wyjdą z własnoręcznie wykonaną przepiękną bombką choinkową. W otoczeniu eksponatów galerii, po omówieniu przez prowadzącego techniki pracy, z zapałem wzięliśmy się do ozdabiania bombki plastikowej. W ruch poszły pędzle, klej, serwetki, farby, pasta śniegowa, brokaty. Wyobraźnia podsuwała nam różne warianty układu kompozycyjnego elementów z serwetek, którymi chcieliśmy ozdobić naszą bombkę. Końcowy efekt naszej pracy zadziwił wszystkich!!! Byliśmy dumni! Być może dopomogła magia specyficznego nastroju, który stworzyli organizatorzy warsztatów, bowiem nie zapomnieli, że odbywały się one w Andrzejkowy wieczór!!!

            Na kolejne warsztaty czekaliśmy z niecierpliwością, ponieważ święta tuż, tuż.. Mieliśmy wykonać stroiki świąteczne pod kierunkiem Aleksandry Szyca. Towarzyszyła jej p. Anna Bielak. Grupa 20 uczestników warsztatów spotkała się 10 grudnia w galerii, w której organizatorzy zadbali o świąteczny nastrój (kolędy, poczęstunek). Po czterogodzinnym pobycie wyszliśmy z przepięknymi stroikami, które będą ozdobą naszych świątecznych stołów.

            Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy wyrażali się bardzo mile o działaniach, w których uczestniczyli i oczekują kolejnych w roku następnym.  W tym jednym dniu wszyscy poczuli się jak jedna rodzina, która ciekawie spędziła wolny czas.

                                                                                                           Odpowiedzialna za projekt

                                                                                                                        Danuta Dec

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

FIO 2018

11 listopada 2018 r. w Domu Ludowym w Zarszynie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu dofinansowanego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, zatytułowanego: „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara” realizowanego przez Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie.

Uroczystość ta była zwieńczeniem działań i zaangażowania się miejscowych społeczeństw w przygotowanie, wydanie i rozpowszechnienie publikacji pt.: „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara” oraz wystawy okolicznościowej pod tym samym tytułem. Wybór dnia, w którym odbyła się ona, nie był przypadkowy. Termin zaplanowano w projekcie i był on ściśle związany z założonymi działaniami. Odnosił się do tytułu projektu. Dla mieszkańców Zarszyna i Posady Zarszyńskiej dzień 11 listopada w tym roku był szczególny: świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i uroczystość odpustowa w parafii, której patronuje Św. Marcin Biskup (w nowo odremontowanym kościele).

            Uroczystość zaplanowano na 17.30 i nikt chyba nie spodziewał się tak wielkiego tłumu. Przybyło bardzo dużo osób, które przy wejściu obdarowane zostały biało-czerwonymi chorągiewkami. Zanim rozpoczęło się ostatnie działanie w projekcie - akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wszystkich przybyłych powitał prezes Stowarzyszenia „Inicjatywa” Tadeusz Szałankiewicz. Omówienia projektu natomiast dokonała jego koordynatorka Danuta Dec, która przedstawiła pokrótce zrealizowane działania i zaprosiła do obejrzenia spektaklu przygotowanego przez Szkołę Podstawową w Zarszynie, partnera w projekcie.

Program artystyczny przygotowany przez uczniów nawiązywał do wydarzeń, które wywarły największy wpływ na bieg dziejów naszego narodu w ciągu minionych 100 lat niepodległego bytu. Rozpoczęły go wiersze i pieśni związane z rokiem 1918 oraz odezwa obejmującego władzę Marszałka Piłsudskiego do żołnierzy. Tę część akademii poświęconą formowaniu się państwa polskiego zakończył mazur brawurowo zatańczony przez pierwszoklasistów w ludowych strojach. W atmosferę dwudziestolecia międzywojennego wprowadził widzów walc „Francois” w wykonaniu gimnazjalistów oraz słynne przeboje lat dwudziestych i trzydziestych zaprezentowane przez panie z zarszyńskiego KGW. Żywe zainteresowanie wzbudził występ uczniów gimnazjum oraz Pawła Suwały z klasy piątej, którzy śpiewając popularne piosenki tamtego okresu („Zimny drań”, „Ach, te baby” oraz „Umówiłem się z nią na dziewiątą”) popisali się przy okazji swymi umiejętnościami tanecznymi. Starszym kolegom nie ustępowali ósmoklasiści, których zebrani mogli podziwiać w sztandarowym dla dwudziestolecia tańcu „Lambeth walk”. Piosenka „Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie” oraz odtworzone z taśmy przemówienie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego przeniosły widzów do okresu II wojny światowej. Do tego najtragiczniejszego w minionym stuleciu doświadczenia nawiązywały recytowane przez starszych uczniów wiersze i pieśni podkreślające martyrologię narodu polskiego. Okres powojenny, upadek komunizmu i najważniejsze wydarzenia z historii współczesnej przedstawiła przygotowana przez uczniów prezentacja multimedialna. Akademię zakończył występ pierwszoklasistów, którzy deklamowali wiersze i śpiewali piosenki o charakterze patriotycznym, oraz przepięknie i bezbłędnie wykonany przez uczniów zerówki taniec flagi. Przy dźwiękach Poloneza z „Pana Tadeusza” wszyscy wykonawcy (uczniowie i wspomagające ich panie z KGW) pożegnali się z publicznością, która licznie zgromadzona gromkimi oklaskami nagrodziła ich występ. Uczniów przygotował zespół nauczycieli pod kierunkiem Anny Koniecznej.

Po zakończeniu akademii nastąpiły podziękowania ze strony stowarzyszenia dla partnerów w projekcie, którymi byli: Szkoła Podstawowa w Zarszynie, Dzienny Dom Senior+ w Zarszynie, Gmina Zarszyn, Koło Gospodyń Wiejskich w Zarszynie oraz księża parafii. Ze strony partnerów płynęły natomiast gratulacje na ręce koordynatora za pomysł na projekt i jego realizację. Wzruszającą chwilą było podziękowanie ks. Antoniego Obłozy dla Wójta Andrzeja Betleja za 20 letnią pracę na rzecz Gminy Zarszyn i gromkie odśpiewanie przez zgromadzonych na sali pieśni „Życzymy, życzymy…”

Po tych serdecznych podziękowaniach zaproszono zebranych do obejrzenia okolicznościowej wystawy pt.: „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara” i odbierania albumu wydanego w ramach projektu. Aby uprzyjemnić czas stania w długiej kolejce po albumy, panie z zarszyńskiego Koła Gospodyń Wiejskich częstowały wszystkich upieczonymi rogalami świętomarcińskimi, pysznym ciastem i słodyczami.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i zapewne pozostanie na długo w pamięci jego uczestników.

                                       

Koordynator projektu
Danuta Dec

   

 

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.