Aktualności

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

FIO 2018

11 listopada 2018 r. w Domu Ludowym w Zarszynie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu dofinansowanego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, zatytułowanego: „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara” realizowanego przez Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie.

Uroczystość ta była zwieńczeniem działań i zaangażowania się miejscowych społeczeństw w przygotowanie, wydanie i rozpowszechnienie publikacji pt.: „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara” oraz wystawy okolicznościowej pod tym samym tytułem. Wybór dnia, w którym odbyła się ona, nie był przypadkowy. Termin zaplanowano w projekcie i był on ściśle związany z założonymi działaniami. Odnosił się do tytułu projektu. Dla mieszkańców Zarszyna i Posady Zarszyńskiej dzień 11 listopada w tym roku był szczególny: świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i uroczystość odpustowa w parafii, której patronuje Św. Marcin Biskup (w nowo odremontowanym kościele).

            Uroczystość zaplanowano na 17.30 i nikt chyba nie spodziewał się tak wielkiego tłumu. Przybyło bardzo dużo osób, które przy wejściu obdarowane zostały biało-czerwonymi chorągiewkami. Zanim rozpoczęło się ostatnie działanie w projekcie - akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wszystkich przybyłych powitał prezes Stowarzyszenia „Inicjatywa” Tadeusz Szałankiewicz. Omówienia projektu natomiast dokonała jego koordynatorka Danuta Dec, która przedstawiła pokrótce zrealizowane działania i zaprosiła do obejrzenia spektaklu przygotowanego przez Szkołę Podstawową w Zarszynie, partnera w projekcie.

Program artystyczny przygotowany przez uczniów nawiązywał do wydarzeń, które wywarły największy wpływ na bieg dziejów naszego narodu w ciągu minionych 100 lat niepodległego bytu. Rozpoczęły go wiersze i pieśni związane z rokiem 1918 oraz odezwa obejmującego władzę Marszałka Piłsudskiego do żołnierzy. Tę część akademii poświęconą formowaniu się państwa polskiego zakończył mazur brawurowo zatańczony przez pierwszoklasistów w ludowych strojach. W atmosferę dwudziestolecia międzywojennego wprowadził widzów walc „Francois” w wykonaniu gimnazjalistów oraz słynne przeboje lat dwudziestych i trzydziestych zaprezentowane przez panie z zarszyńskiego KGW. Żywe zainteresowanie wzbudził występ uczniów gimnazjum oraz Pawła Suwały z klasy piątej, którzy śpiewając popularne piosenki tamtego okresu („Zimny drań”, „Ach, te baby” oraz „Umówiłem się z nią na dziewiątą”) popisali się przy okazji swymi umiejętnościami tanecznymi. Starszym kolegom nie ustępowali ósmoklasiści, których zebrani mogli podziwiać w sztandarowym dla dwudziestolecia tańcu „Lambeth walk”. Piosenka „Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie” oraz odtworzone z taśmy przemówienie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego przeniosły widzów do okresu II wojny światowej. Do tego najtragiczniejszego w minionym stuleciu doświadczenia nawiązywały recytowane przez starszych uczniów wiersze i pieśni podkreślające martyrologię narodu polskiego. Okres powojenny, upadek komunizmu i najważniejsze wydarzenia z historii współczesnej przedstawiła przygotowana przez uczniów prezentacja multimedialna. Akademię zakończył występ pierwszoklasistów, którzy deklamowali wiersze i śpiewali piosenki o charakterze patriotycznym, oraz przepięknie i bezbłędnie wykonany przez uczniów zerówki taniec flagi. Przy dźwiękach Poloneza z „Pana Tadeusza” wszyscy wykonawcy (uczniowie i wspomagające ich panie z KGW) pożegnali się z publicznością, która licznie zgromadzona gromkimi oklaskami nagrodziła ich występ. Uczniów przygotował zespół nauczycieli pod kierunkiem Anny Koniecznej.

Po zakończeniu akademii nastąpiły podziękowania ze strony stowarzyszenia dla partnerów w projekcie, którymi byli: Szkoła Podstawowa w Zarszynie, Dzienny Dom Senior+ w Zarszynie, Gmina Zarszyn, Koło Gospodyń Wiejskich w Zarszynie oraz księża parafii. Ze strony partnerów płynęły natomiast gratulacje na ręce koordynatora za pomysł na projekt i jego realizację. Wzruszającą chwilą było podziękowanie ks. Antoniego Obłozy dla Wójta Andrzeja Betleja za 20 letnią pracę na rzecz Gminy Zarszyn i gromkie odśpiewanie przez zgromadzonych na sali pieśni „Życzymy, życzymy…”

Po tych serdecznych podziękowaniach zaproszono zebranych do obejrzenia okolicznościowej wystawy pt.: „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara” i odbierania albumu wydanego w ramach projektu. Aby uprzyjemnić czas stania w długiej kolejce po albumy, panie z zarszyńskiego Koła Gospodyń Wiejskich częstowały wszystkich upieczonymi rogalami świętomarcińskimi, pysznym ciastem i słodyczami.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i zapewne pozostanie na długo w pamięci jego uczestników.

                                       

Koordynator projektu
Danuta Dec

   

 

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Obraz na stronie fio2018.jpg

Stowarzyszenie „INICJATYWA” zaprasza na uroczyste podsumowanie projektu pn.: „Przez stulecie pod wspólnym niebem.
Zarszynianie – życie, praca i wiara” Dom Ludowy w Zarszynie 11 listopada 2018 r. godz. 17.30.

W programie:


– Akademia z okazji 11 listopada przygotowana przez Szkołę
Podstawową w Zarszynie.
– Promocja albumu pt.: „Przez stulecie pod wspólnym niebem.
Zarszynianie – życie, praca i wiara”.
– Wystawa pt.: „Przez stulecie pod wspólnym niebem.
Zarszynianie – życie, praca i wiara”.

Serdecznie zapraszamy

 Obraz na stronie zaproszenie_na_zakonczenie_projektu__large_.jpgREGULAMIN - POBIERZ

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Wszystko zaczęło się 28 września na spotkaniu uczestników DDS+ w Zarszynie, przedstawicielek miejscowego KGW i członków Stowarzyszenia INICJATYWA z ks. Antonim Obłozą podczas realizacji zadania „Św. Marcin patronem zarszyńskiej parafii” w ramach projektu „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara”.

To właśnie wtedy padła propozycja, aby w październiku – miesiącu modlitwy różańcowej zorganizować wspólny wyjazd do miejsc związanych z Matką Bożą. Wybór padł na Dębowiec – Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Ustalono termin na 12 października. Postanowiono także, aby zaprosić do wspólnego wyjazdu chętne osoby z Zarszyna i Posady Zarszyńskiej. Oddźwięk był natychmiastowy. W trzy dni zebrała się grupa pięćdziesięcioosobowa, która z niecierpliwością oczekiwała na ten wyjazd.

Organizatorzy przedstawili szczegółowy program dopiero w autobusie, kiedy grupa wyruszyła na trasę. Było kilka niespodzianek. Po drodze zatrzymaliśmy się Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Jest to miejsce, które słynie nie tylko z kultu św. Michała Archanioła, ale także z czci oddawanej Matce Boskiej Fatimskiej. Po sanktuarium oprowadzał nas wspaniały przewodnik - michalita, który pokazał nam nową kaplicę w kościele, w której obecnie znajduje się koronowana koronami papieskimi figura Matki Bożej, a w drugiej części kościoła figurę św. Michała Archanioła, przed którą odmówiliśmy modlitwę.

Pobyt w Dębowcu rozpoczęliśmy od mszy św. w Bazylice NMP z La Salette. Wnętrze świątyni jest skromne, a cisza i spokój w tym miejscu sprzyja wewnętrznemu skupieniu. Figura Matki Bożej Płaczącej daje wiele do myślenia i zastanowienia się nad sobą. Po mszy wysłuchaliśmy historii tego miejsca przekazanej nam przez ojca saletyna i obejrzeliśmy film o głoszeniu Orędzia z La Salette. Spacerowaliśmy po ścieżkach dawnego parku podworskiego, a na Kalwarii wspólną modlitwę poprowadził ks. Obłoza. Spożyliśmy również posiłek (barszcz czerwony, bułeczki z kapustą, cebulaki), który przywieźliśmy z sobą, a przygotowały go panie z KGW i DDS+. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała odpoczynkowi pod wiatą wykonaną na potrzeby pielgrzymów.

Po czterogodzinnym pobycie w Dębowcu, miejscu, które wszystkich urzekło, wyruszyliśmy w drogę powrotną, ale inną trasą. Po drodze wstąpiliśmy do kościoła rzymskokatolickiego p.w. Jana z Dukli, w którym spotkaliśmy arcybiskupa Józefa Michalika, a w Rogach zatrzymaliśmy się w miejscu, które dla wszystkich było niespodzianką. Weszliśmy na działkę, na której znajdował się stary młyn wiatrowy z pełnym wyposażeniem, stara kuźnia i piękny drewniany dom. Przywitała nas Janina Gołąbek, opiekun Zagrody Etnograficznej powstałej w 2010 roku. Zwiedzaliśmy poszczególne pomieszczenia, ale najtrudniej nam było wyjść z domu, w którym jakby się czas zatrzymał. Budynek został wyposażony i umeblowany w stylu lat 60-tych XX w.

Pełni wrażeń powróciliśmy do Zarszyna przed siedemnastą, z nadzieją, że wybierzemy się jeszcze kiedyś na taką wspólną wycieczkę.

                                                                                                                      Danuta Dec

  

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

FIO 2018

10 października 2018 r. zakończyły się zajęcia, których celem było zainteresowanie uczestników warsztatów genealogią, przekazanie informacji o sposobach zbierania, weryfikowania i porządkowania wiedzy o krewnych oraz wykonanie drzew rodzinnych i rodowodów, które są odmianą drzew genealogicznych.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie i ich rodzice, a także zaproszona została Justyna Dziurkowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zarszynie, która opowiedziała o ważnym źródle informacji o przodkach – księgach metrykalnych (urodzeń, małżeństw, zgonów) znajdujących się w urzędzie: Zarszyna od 1891 r. i Posady Zarszyńskiej od 1889 r. Zachęcała wszystkich do korzystania z tego źródła na miejscu, w Urzędzie Gminy.

Podczas spotkań uczniowie dzielili się wrażeniami w odkrywaniu historii rodzinnych, m.in.: o przodkach przybyłych z Węgier, śmierci pradziadków na Syberii, pobycie na robotach w Niemczech w czasie II wojny światowej.

Poznając historię swojego rodu, docierając do świata prawdziwego, aczkolwiek trochę zakurzonego uczniowie zrozumieli, że w ten sposób uczymy się czcić swój ród i postrzegać siebie jako jego część, kontynuację.

Efektem warsztatów było wykonanie na papierze - w oparciu o autorski wzór - drzew rodzinnych i rodowodów przez każdego ucznia. Włączyły się też w to osoby dorosłe – uczestnicy projektu. Powstało w sumie sto prac, które zostaną sfotografowane i przeniesione na płótno w zakładzie fotograficznym.

Wszystkie prace będzie można zobaczyć na podsumowaniu projektu 11 listopada 2018 r. połączonego z wystawą pt.: „Zarszynianie- życie, praca i wiara” i akademią środowiskową z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

                                                                                                               Danuta Dec

                                                                                                       prowadząca warsztaty

 

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

FIO 2018 

3 października 2018 r. w budynku Dziennego Domu Senior+ w Zarszynie odbyło się spotkanie partnerów projektu realizowanego przez Stowarzyszenie INICJATYWA w Zarszynie, których reprezentowali: członkowie stowarzyszenia, Anna Ćwiąkała – dyrektor Szkoły Podstawowej w Zarszynie, Andrzej Betlej – wójt Gminy Zarszyn, Beata Stankiewicz – kierownik GOPS w Zarszynie, Urszula Marmura – przewodnicząca KGW w Zarszynie razem z przedstawicielkami koła. W posiedzeniu brały udział również uczestniczki DDS+.

            Pomysł takiego zebrania się zrodził się na poprzednim, podczas którego padła propozycja, aby zainicjować wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w takim właśnie gronie. Spotkanie poprowadziła koordynator projektu – Danuta Dec. Po omówieniu zrealizowanych działań projektowych partnerzy dyskutowali o zadaniach, które mają jeszcze do wykonania. Po tej części rozpoczęto wspólne śpiewanie pieśni narodowych, a wśród nich m.in.: „I Kadrowa”, „My Pierwsza Brygada”, „Maszerują strzelcy”, „Bywaj dziewczę zdrowe”. Trzeba przyznać, że śpiew pieśni wypadł bardzo dobrze.

W czasie spotkania dyrektor szkoły poinformowała zebranych o funkcjonowaniu zarszyńskiej szkoły, a w niej przedszkola. Padały pytania kierowane do wójta dotyczące dalszych działań na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców gminy. Omówiono też program planowanej wycieczki do Dębowca.

Spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze, o którą zadbały uczestniczki DDS+, a także solenizantki Teresy. Na zakończenie zebrani wyrazili wolę uczestnictwa w kolejnym spotkaniu.

                                                                                                     Koordynator projektu

                                                                                                             Danuta Dec

 

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.