Aktualności

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Pod takim hasłem 28 maja br. seniorzy z Gminy Zarszyn odbyli wycieczkę autokarową do pobliskiego Rymanowa. Grupa 45-osobowa rozpoczęła w tym dniu jedną z czterech zaplanowanych przez Stowarzyszenie INICJATYWA w Zarszynie wycieczek tematycznych w ramach projektu „Poznaję i potrafię” finansowanego przez Gminę Zarszyn. Ponieważ głównym celem projektu jest pielęgnowanie pamięci o wielokulturowości naszego terenu, stąd też pierwszy wyjazd związany był z przypomnieniem o mieszkającej tu przed II wojną światową ludnością żydowską.

Należy przypomnieć, że w Zarszynie w 1939 r. było około 37 domów żydowskich. Skupiały się one przede wszystkim w cen­trum miejscowości przy głównej drodze. Była też „stara” i „nowa” bożnica (dom modlitwy). Szacunkowo przyjmuje się, że w Zarszynie i Posadzie Zarszyńskiej zamieszkiwało około 200 osób pochodzenia izraelickiego, którzy decydowali o produkcji i handlu w Zarszynie. Żydzi zamieszkujący te miejscowości należeli do gminy wyznaniowej w Rymanowie, która prowadziła izraelickie księgi metrykalne. Przed wojną w Rymanowie żyło około 2000 Żydów, którzy stanowili 40% mieszkańców. Dlatego też, w celu poznania kultury żydowskiej, wybraliśmy się do tego miasteczka, w którym zachowały się ślady materialnego i niematerialnego dziedzictwa tej ludności. Nasz przewodnik, Rafał Głód, znawca historii i kultury żydowskiej oraz opiekun rymanowskiej synagogi zabrał nas najpierw do odrestaurowanej synagogi, która została wzniesiona na przełomie XVI i XVII w. Synagoga jest orientowana, tzn. ze ścianą ołtarzową zwró­coną na wschód, w stronę Jerozolimy. Wewnętrzne ściany świątyni są bogato zdobione malowidłami i napisami w języku hebrajskim. Wewnątrz synagogi zachowała się wsparta na czterech filarach bima - miejsce, gdzie czytano Torę. Jest to miejsce bardzo akustyczne, o czym przekonaliśmy się słuchając pieśni w wykonaniu światowej sławy kantora Izraela Schorr’a, rymanowskiego rodaka. Pan Rafał przedstawił też znamienitą postać światowej nauki: to Izydor Izaak Rabi (1898–1988) urodzony w Rymanowie, późniejszy laureat Nagrody Nobla z 1944 r. w dziedzinie fizyki. Noblistę upamiętnia tablica na rymanowskiej synagodze.

Po ponad godzinnej prelekcji przeszliśmy pod dom mieszkalny przy ul. Sanockiej 2. To właśnie tam znajduje się Dom Żydowski – Muzeum. W 2014 r. Malka Shacham Doron, żydowska nauczycielka i dziennikarka kupiła dom, w którym przed wojną mieszkał jej pradziadek, Abraham Stary. Wyremontowała go, na piętrze ma swoje mieszkanie a parter zamieniła w muzeum. Są tam pamiątki rodzinne, stary piec chlebowy, sporo fotografii przedstawiających członków rodziny Starych i Frydy – matki pani Malki. Warto to miejsce odwiedzić.

Kolejnym punktem w naszym programie wycieczki był kirkut, cmentarz żydowski, na którym zachowało się około 200 macew (nagrobków). Na cmentarzu znajdują się dwa ohele rymanowskich cadyków. Są tam pochowani: Menachem Mendel (1745-1815) i Cwi Hirsz (1788-1847). W drodze do autokaru odwiedziliśmy jeszcze kościół św. Wawrzyńca, przepiękny obiekt sakralny,re prezentujący styl późnobarokowy oraz nagrobek Anny Potockiej, założycielki „Zakładu Zdrojowego” w Rymanowie.

Po prawie pięciogodzinnym pobycie w Rymanowie  zagościliśmy w Bajkowej Krainie w Odrzechowej, a właściwie w altanie restauracji Gospoda Karpacka w Zarszynie, która przygotowała dla nas dania z kuchni żydowskiej. Maca z hummusem, chałka, kugel, przygotowane napoje wszystkim bardzo smakowały! Przed nami kolejne wyjazdy szlakiem sakralnych śladów wielokulturowości naszego regionu.

                                                                                                                                   D. Dec

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

23 maja br. w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie odbyły się czterogodzinne warsztaty z makramy, będące jednym z zadań w projekcie „Poznaję i potrafię” finansowanym ze środków Gminy Zarszyn w ramach Małej Dotacji. Poprowadziła je członkini Stowarzyszenia INICJATYWA w Zarszynie, które złożyło ofertę tego zadania publicznego.

 O godz. 17.00 zabawę ze sznurkami rozpoczęło 16 mieszkanek – seniorek - z Gminy Zarszyn. Efektem końcowym była unikalna dekoracja ścienna w formie liści w stylu boho. Na wstępie uczestniczki dowiedziały się, że makrama to znana już w starożytności sztuka wiązania sznurków, do której nie używa się igieł, drutów, ani nici. Otrzymały podstawowe informacje o rodzajach sznurka, akcesoriach i prostych trikach o tym, jak dbać o makramę. Następnie przystąpiły do pracy, która na początku była żmudną, bo każda osoba musiała ze szpulki nici bawełnianych w kolorze ciemnej zieleni naciąć dla siebie ponad 140 sznurków o długości 28 cm. Później już było coraz więcej satysfakcji, gdyż powoli wyłaniał się efekt końcowy – trzy liście zawieszone na drewnianym kijku. Emocji było sporo, bo każda seniorka wybierała różne sposoby wiązania sznurka na trzonie liścia: naprzemiennie lub na lewą albo prawą stronę. Końcowa czynność – rozczesywanie sznurków  i ich przycinanie – była również emocjonująca, bo widać już było swoją, własnoręcznie zrobioną dekorację, pierwszą makramę! Rumieńce na policzkach i uśmiech na twarzach świadczył, że był to czas mile spędzony.

Mimo, iż technika makramy wymaga od nas dużej cierpliwości, to jest to świetny sposób na relaks i kreatywne wypełnienie wolnego czasu.

                                                                                                                          D. Dec

 

 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

„Poznaję i potrafię” - to tytuł nowego projektu, który realizowany będzie od  4 maja 2022 r. do 4 sierpnia 2022 r. przez Stowarzyszenie „INICJATYWA” w Zarszynie w ramach „Małej Dotacji” ze środków Gminy Zarszyn.

            Projekt jest skierowany do seniorów z terenu Gminy Zarszyn, a jego cel to pielęgnowanie pamięci o wielokulturowości naszego terenu i rozwijanie zdolności manualnych u osób w wieku emerytalnym.

            Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez wycieczki „Szlakiem sakralnych śladów wielokulturowości regionu i realizację warsztatów plastycznych oraz redakcję wkładki do „Głosu Zarszyna”.

Planowane działania:

1.Wycieczki autokarowe „Szlakiem sakralnych śladów wielokulturowości regionu”:

- Wyjazd do Starej Wsi (zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia NMP, ogrodu biblijnego, Muzeum Misyjnego w Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek) – 50 os. Termon: czerwiec 2022 r.

- Wyjazd do Rymanowa (zwiedzanie rymanowskiej synagogi, cmentarza żydowskiego, Domu Żydowskiego – Muzeum w Rymanowie, kościoła parafialnego pw. Św. Wawrzyńca) – 40 os. Termin: maj 2022 r.

- Wyjazd do Sanoka (zwiedzanie Rynku Galicyjskiego Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (w tym nowo oddanej do zwiedzania synagogi) i sanockiej cerkwi pw. Świętej Trójcy – 45 os.  oraz jedna wycieczka (rowerowa, własnym transportem) do Bażanówki i Jaćmierza (zwiedzanie kościołów polsko-katolickich). Termin: lipiec 2022 r.

2. Trzy spotkania z kuchnią regionalną, żydowską i łemkowską w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie (135 os.)

3. Dwa warsztaty artystyczne:

 - Rękodzieło - makrama – 5 godz., 15 os. Termin: czerwiec 2022 r.

- Rękodzieło - doniczki/osłonki z betonu dekoracyjnego/cementu – 5 godz., 15 os. Termin: lipiec 2022 r.

4. Wkładka kolorowa (4 strony) z opisem i fotografiami z realizacji projektu „Poznaję i potrafię” w „Głosie Zarszyna” (350 szt)

                                                                                      Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie

                                                                                   W imieniu Stowarzyszenia INICJATYWA

                                                                                                        Danuta Dec

                                                                                                                  

Każdy uczestnik w projekcie zobowiązany jest do wypełniania druku deklaracji.

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

W terminie od 14.05.2021 r. do 31.10.2021 r. zrealizowaliśmy dwa projekty współfinansowane ze środków LGD „Dorzecze Wisłoka” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pod nazwami:

  1. „Promujemy lokalny potencjał turystyczny- kulturowy, historyczny i przyrodniczy”, który polega na zakupie ekranu zewnętrznego LED, na którym zostaną wyświetlone zdjęcia/atrakcje turystyczno-kulturowe, historyczne i przyrodnicze warte zobaczenia. Celem projektu jest promocja tych atrakcji, zwiększenie liczby turystów odwiedzających obszar LGD „Dorzecze Wisłoka”. Całkowita wartość projektu: 29 999,70, z czego kwota dofinansowania wyniosła 26 999,00 zł.

2. „Eko Edukacja – Eko Zabawa”, którego całkowita wartość wynosi 28 569,00zł, z czego kwota dofinansowania - 25 712,00 zł. W ramach projektu odbyły się:

a) Akcja zbierania śmiecisprzątamy, edukujemy, która została przeprowadzona we wrześniu w szkołach z obszaru działania LGD „Dorzecze Wisłoka”. Dzieci otrzymały rękawice oraz worki na śmieci zakupione ze środków projektu. Celem działania było posprzątanie śmieci w każdej gminie a poprzez to nauczenie dzieci jak bardzo szkodliwe jest zanieczyszczanie środowiska i jakie koszty i duży nakład pracy to powoduje.

b) Happening w Bajkowej Krainie, którego celem było zainteresowanie uczniów tematyką związaną z segregowaniem śmieci, rozwijanie zdolności literackich, rozwijanie twórczej wyobraźni artystycznej, kształtowanie właściwych postaw ekologicznych. W ramach happeningu dzieci miały możliwość wziąć udział w kilku warsztatach:

- warsztat segregowania śmieci w postaci stołu multimedialnego z aplikacjami ekologicznymi.  Na wyspie wyposażonej w osiem ekranów dotykowych dostępne były aplikacje multimedialne                           o prawidłowej segregacji odpadów oraz quizy z pytaniami o ochronę powietrza,

- fotel „Jestem eko” w którym uczestnicy mieli możliwość pozowania do zdjęć na ekofotelu                          z tabliczkami promującymi  zachowania proekologiczne,

- układanie puzzli Eko XXL,

- malowanie toreb bawełnianych – warsztaty artystyczne, które pozwoliły na tworzenie własnych niepowtarzalnych wzorów przy użyciu szablonów i nanoszeniu ich za pomocą farb akrylowych na materiałową ekotorbę wielorazowego użytku.

c) Warsztaty z zakresu ekologii i ochrony środowiska, które zostały przeprowadzone we wszystkich szkołach gminy Besko, Rymanów, Zarszyn i Bukowsko. W warsztatach przeprowadzonych przez Firmę „Świat Przygód” wzięły udział dzieci klas 1 – 6.

d) Konkurs ekologiczny skierowany do dzieci klas 6-8, którego celem było zaprojektowanie w formacie pdf banneru, który skłaniać będzie mieszkańców i turystów do zabierania  śmieci ze sobą i tym samym niezaśmiecania środowiska. Banery zaprojektowane przez dzieci zostaną wydrukowane i powieszone w miejscach atrakcyjnych turystycznie oraz w miejscach dzikich wysypisk śmieci. W nagrodę dzieci wzięły udział w wycieczce do miejsc związanych z produkcją energii odnawialnej, sortowni odpadów.

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

„Mieszkańcy Gminy Zarszyn aktywni kulturowo” - to tytuł projektu, który realizowany  jest od 26 lipca 2021 r. do 17 października 2021 r. przez Stowarzyszenie „INICJATYWA” w Zarszynie w ramach „Małej dotacji” i finansowany jest ze środków Gminy Zarszyn.

            Projekt skierowany jest do osób z terenu Gminy Zarszyn (seniorzy, osoby dorosłe, młodzież, dzieci), a jego celem jest rozwijanie aktywności mieszkańców gminy, szczególnie w obszarze uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym.

            Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację warsztatów plastycznych oraz wyjazdu-wycieczki do miejsc ochrony dóbr kultury i tradycji.

Działanie, które odbyło się jako pierwsze, zostało zaplanowane na 3 sierpnia. Był to piękny, słoneczny dzień, w którym grupa 53-osobowa złożona z przedstawicieli wszystkich miejscowości z terenu Gminy Zarszyn rozpoczęła wycieczkę autokarową do ciekawych miejsc w myśl hasła „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Pierwszym punktem zwiedzania była Karpacka Troja – kompleks muzealny, który  składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej. Grodzisko i u jego podnóża Skansen archeologiczny położony jest w Trzcinicy k. Jasła. Zwiedzając skansen Karpacka Troja,  który powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, a którego początki sięgają wczesnej epoki brązu, byliśmy pod wrażeniem licznie zgromadzonych tam zabytków. Spacerując po Skansenie mogliśmy zobaczyć zrekonstruowane wały obronne, chaty słowiańskie i kultury Otomani oraz bramy prowadzące do grodu. Atrakcją była również 44-metrowa platforma widokowa, na którą weszli tylko nieliczni spośród nas. Nagrodą dla nich było całościowe spojrzenie na Karpacką Troję i podziwianie monumentalności grodziska. Miejsce, w którym powstał Skansen należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce i wpisane jest do rejestru zabytków.

            Po pobycie w Karpackiej Troi pojechaliśmy do Dębowca do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Z uwagą wysłuchaliśmy opowiedzianą przez księdza saletyna historię objawienia Matki Bożej dwojgu pasterzom (Maksyminowi i Melanii), 19 września 1846 r. na jednej z gór w łańcuchu Alp, położonej w parafii La Salette. Następnie zwiedziliśmy sanktuarium, a w nim umieszczoną w bocznej kaplicy łaskami słynącą Figurę Matki Bożej Płaczącej.

            Po „uczcie duchowej” pojechaliśmy do Korczyny, do największej w Europie Pijalni Czekolady urządzonej w stylu starej fabryki. Tam posililiśmy się gorącą czekoladą z lodami, obejrzeliśmy wnętrze, a w nim  najwyższą w Polsce czekoladową fontannę oraz pełniące funkcję dekoracyjną urządzenia i akcesoria, które nierozerwalnie związane są z działalnością manufaktury czekolady. Napełnieni cudownym zapachem czekolady nie mogliśmy oprzeć się pokusie zrobienia tam słodkich zakupów dla domowników i znajomych.

            Kolejnym punktem w programie naszej wycieczki była miejscowość Rogi, a w niej Zagroda Etnograficzna, która jest wspólnym dziełem Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi, Gminy Miejsce Piastowe, która zakupiła działkę wraz z domem oraz mieszkańców wsi, dzięki którym zagroda jest tak wspaniale wyposażona i odremontowana. Jest to miejsce, w którym można chwilę cofnąć się w czasie do zamożnego domu lat sześćdziesiątych, gdzie jest np. telewizor ale i sprzęty z ubiegłego stulecia. Tam czekała na nas niespodzianka. Zapoznani zostaliśmy również z historią drewnianego kościoła pw. św. Bartłomieja, zbudowanego prawdopodobnie w 1600 roku, a który obecnie jest w remoncie. Kościół ten włączony jest do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

            Naszą wycieczkę zakończyliśmy posiłkiem w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie. Ciężko było nam rozstać się. Z nadzieją na kolejne spotkania w ramach projektu (warsztaty artystyczne) rozjechaliśmy się do domów.

Kolejnymi działaniami w ramach projektu były warsztaty plastyczne, tj. malowanie obrazów po numerach i malowanie na kamieniach, które spotkały się z ogromnym zaciekawieniem i zainteresowaniem mieszkańców.

Technika malowania obrazu „po numerach” wymagała sporo czasu, uwagi i cierpliwości, ale satysfakcja z efektu końcowego przerastała najśmielsze oczekiwania biorących udział w tej formie pracy nad obrazem. Uczestnicy podkreślali, że była ona świetnym relaksem, sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu, wciągającą rozrywką i odkrywaniem w sobie „duszy artysty”. W tych warsztatach wzięło udział 15 osób, które spotkały się trzykrotnie po 4 godz. w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie, a resztę pracy wykonywały w domu. Efekt swoich prac uczestniczki warsztatów zaprezentowały 4 października w zarszyńskiej galerii. Jednak nie kończą one na tej jednej przygodzie z tą techniką – już zamawiane są następne obrazy i to po kilka sztuk!

W warsztatach z malowania na kamieniach wzięło udział 30 osób, a były to seniorki z wnukami, matki z dziećmi oraz osoby 45+. Technika tej pracy nad końcowym efektem dała jej uczestnikom wiele zadowolenia, satysfakcji ze swojego „dzieła”. Dwa czterogodzinne warsztaty w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie, które odbyły się 23 i 24 września bardzo szybko minęły, a wypieki na twarzach uczestników, a zwłaszcza u dzieci i ich nadzieja na kolejne spotkania sprawiają, że należy organizować więcej tego typu zajęć.

Dodatkowym działaniem, nie ujętym w planie projektu była wizyta w dniu 6 października w miejscu znajdującym się w naszej gminie, związanym z historią rodu Wiktorów, który jest na Szlaku Historycznych Receptur.  Była to 40-to osobowa grupa, która zawitała do Podkarpackiej Destylarni Okowity i Bieszczadzkiej Spiżarni znajdujących się w dawnej dworskiej gorzelni w Długiem. Pan Grzegorz Pińczuk opowiedział nam historię tego miejsca, zapoznał z procesem produkcji i tradycją wytwarzania prawdziwego galicyjskiego trunku, a pani Anna Książek reprezentująca niedużą, rodzinną firmę „Bieszczadzka Spiżarnia” opowiedziała o tłoczni olejów tłoczonych na zimno i nierafinowanych oraz produkcji octów niepasteryzowanych.  

Zasadniczy cel projektu został osiągnięty, ale do końca jego realizacji pozostało jeszcze trochę czasu. Może coś jeszcze poza programem zrobimy…

                                                                          Odpowiedzialna za realizację projektu

                                                                                                   Danuta Dec

 

 

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.