Ginące zawody naszych przodków .....

Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie rozpoczyna realizację projektu „Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość – udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej”.Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury ETNOPOLSKA, EDYCJA 2023.

Zadanie ma na celu przypomnienie i popularyzację ginących zawodów rzemieślniczych naszych przodków oraz udokumentowanie zebranych materiałów na ten temat w formie wydania publikacji. W realizacji projektu będą brali udział uczniowie ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Współpraca będzie polegała na przeprowadzeniu wywiadów ze starszymi mieszkańcami wsi na temat dawnych zawodów rzemieślniczych, zebraniu dokumentacji i fotografii. Pragniemy w ten sposób przypomnieć i upowszechnić wiedzę na temat dawnych zawodów rzemieślniczych wśród młodzieży, a także zachęcić ich do kultywowania tradycji rzemieślniczej. Poza tym uczniowie wezmą udział w konferencji etnograficznej na temat dawnych zawodów, szkoleniu dotyczącym archiwizacji zebranych materiałów i warsztatach: ceramicznych, wikliniarskich i kuchni regionalnej. Podsumowaniem realizacji projektu będzie biesiada dla wszystkich mieszkańców Gminy Zarszyn, podczas której będzie można obejrzeć pokaz kowalstwa, pszczelarstwa, garncarstwa na kole. Zagra kapela ludowa i wystąpi zespół śpiewaczy. Każdy wolontariusz zaangażowany w realizację projektu otrzyma darmową publikację – trwały efekt podjętych działań i certyfikat.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Zarszyn na Konferencję Etnograficzną dotyczącą dawnych zawodów 19 czerwca 2023 r. do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej, która poprowadzi Maria Grabowska.