Projekt „Poszerzenie oferty kulturalnej regionu poprzez organizację cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi i warsztatów artystycznych w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie”

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

SwissContributionProgramme logo

Realizacja: 01.06.- 30.11.2014 r.

Całkowita wartość projektu: 22 909,60 zł, z czego kwota dofinansowania wyniosła 20 581, 20 zł.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej – projekt: „Alpy – Karpatom” realizowanego przez Fundację Karpacką –Polska.

W ramach projektu odbyły się spotkania:

- 4 lipca 2014 roku z Łukaszem Majczykiem - fotografem amatorem, laureatem II nagrody konkursu „Leśne Fotografie 2013” – „Hibernatus”. Podczas spotkania nt „Najpiękniejsze zakątki naszej okolicy” zgromadzeni uczestnicy za sprawą przedstawionej prezentacji multimedialnej przenieśli się na bieszczadzkie szlaki, podziwiając przepiękne widoki i cudowną przyrodę w czterech porach roku. Były również wątki najbliższej okolicy. Gmina Zarszyn została przedstawiona w zimowej aurze. Pokaz slajdów dopełniała przepiękna muzyka Dona Aldera. Podczas spotkania prowadzący Łukasz Majczyk przeprowadził też konkurs, który sprawdzał nabytą wiedzę ze spotkania. Zwycięzcy każdego pytania otrzymywali na pamiątkę piękne zdjęcia wykonane przez zaproszonego gościa.

- 25 lipca 2014 roku z założycielem i członkami Kapeli Ludowej „Rymanowianie”, którzy rozsławiają rodzinny region w kraju i poza jego granicami. Całość spotkania poprowadził Zbigniew Zielonka, który w prezentacji multimedialnej przedstawił historię zespołu, a sięga ona 1999 roku, stroje regionalne i repertuar zespołu. A jest on bogaty, gdyż posiada liczne przyśpiewki związane z regionem Podkarpacia oraz utwory zawarte w "Dziełach wszystkich" Oskara Kolberga w części "Sanockie - Krośnieńskie". Podczas swoich koncertów kapela prezentuje polki, sztajerki, oberki, walczyki oraz pieśni sieroce, żniwne, pasterskie i obrzędowe związane z regionem, ale także pieśni powszechne i patriotyczne. Uczestnicy spotkania mogli je usłyszeć i przekonać się, że w czasie występu nie można było usiedzieć. Niektórzy poderwali się do tańca. Czas szybko minął i nadeszła pora rozstania z kapelą.

- 22 sierpnia 2014 r. z dr Tomaszem Olbrychtem entomologiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zaprezentowany wykład z prezentacja multimedialną dotyczył wybranych owadów występujących w okolicach Zarszyna. Najpierw omówione zostały najciekawsze pod względem entomologicznym siedliska, czyli park w Posadzie Zarszyńskiej, łąki w Zarszynie i na górze Patria oraz las, który znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 „Patria nad Orzechową”. Prezentacja przedstawicieli owadziego świata rozpoczęła się od omówienia pospolitych gatunków motyli, po nich przyszła kolej na gatunki rzadsze, wśród których znalazły się m.in.: niepylak mnemozyna, czerwończyk nieparek, krasopani Hera oraz kilka gatunków ciem z rodziny zawisakowatych.       Drugą grupę omawianych owadów były chrabąszcze. Zgromadzeni goście usłyszeli sporo ciekawych wiadomości o ciołku matowym, pachnący dębowej i zgniotku cynobrowym, rzadkich gatunkach związanych z martwym drewnem.

            Po wykładzie zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć wybrane okazy spreparowanych owadów pod mikroskopem stereoskopowym. Spora ciekawość wzbudzały łuski na skrzydłach motyli pazia królowej i zawisaka oleandrowa, odnóża modliszki i turkucia podjadka oraz żądło szerszenia.

- 30 września 2014 r. zaprosiliśmy mieszkańców Zarszyna i okolic na kolejne spotkanie, tym razem nt. „Snycerstwo jako hobby i sposób na zarobkowanie”. Prowadzącym był Józef Łoś - snycerz z Bałucianki. Zgromadzeni goscie na wstepie obejrzeli film zrealizowany przez TVP Rzeszów pt. „Snycerz z Bałucianki”, w którym Andrzej Potocki w cyklu „Niezwykli” przedstawił rzeźbiarza z Bałucianki.

            Podczas spotkania uczestnicy mogli przekonać się, jak trudna jest praca snycerza, gdyż pod okiem pana Józefa kilkoro śmiałków spróbowało swoich sił w tym fachu. Podłoga zasnuła się wiórami, w pomieszczeniu rozchodził się przepiękny zapach lipowego drewna, a prace wykonane przez mistrza ozdabiają galerię.

- 24 października 2014 r. miało miejsce spotkanie z Piotrem Kotowiczem - archeologiem z Muzeum Historycznego w Sanoku, który jest jednym z nielicznych znawców odkryć archeologicznych na naszym terenie.

            W swoim wystąpieniu i prezentacji multimedialnej przybliżył zgromadzonym słuchaczom historię ziemi sanockiej, Zarszyna i okolic. Skupił się na dziejach tych najstarszych, na epoce kamienia i epoce brązu.

Po wykładzie uczestnicy podchodzili do historyka dzieląc się swoimi spostrzeżeniami nt. śladów przeszłości na ziemi zarszyńskiej. Okazało się, że mieszkańcy Zarszyna mają także dużą wiedzę na ten temat, a niektórzy bogate pamiątki rodzinne po praprapra ..przodkach.

- 21 listopada 2014 r. zarszyńska galeria stała się miejscem spotkania z Mariuszem Świętnickim - astrofotografem ze Zręczna. Spotkanie nt. „Niebo nad Zarszynem – fotograficzna podróż przez Wszechświat” było okazją do przeniesienia się uczestników spotkania w kosmos, w ten ogromny, trudny do ogarnięcia i zrozumienia wszechświat. Za sprawą prezentacji multimedialnej przemierzaliśmy wiele galaktyk, obserwowaliśmy obiekty oddalone o wiele miliardów lat świetlnych. Sporo przedstawionych zdjęć było dziełem samego Mariusza Świętnickiego. Jest jednym z pierwszych Polaków, któremu udało się sfotografować Plutona, a także sfotografował kwazara soczewkowatego grawitacyjnie, odległego o dziewięć miliardów lat światła.

oraz dwa warsztaty:

- 3 i 6 października 2014 r. galeria zamieniła się w pracownię plastyczną . Pod kierunkiem Anny Szałankiewicz odbyły się warsztaty artystyczne „Malowanie na desce”. Tym razem uczestnicy warsztatów przyswoili wiedze na temat materiałów i technik w tworzeniu prac na desce. Ile trzeba cierpliwości i skupienia przy wykonywaniu takich prac przekonali się wszyscy, ale nagrodą były powstałe obrazy. Z wypiekami na twarzy podziwiano swoje oraz innych „dzieła” i wszyscy zapalili się do tej twórczości.

- 12 września 2014 r. odbyły się warsztaty artystyczne „Malowanie na szkle”. Przez ponad cztery godziny galeria zamieniła się w pracownię artystyczną, a uczestnicy w dobrych humorach ozdabiali wazony, butelki i różnego rodzaju szkło użytkowe. Powstały przepiękne prace, wszyscy byli bardzo zadowoleni, co utrwalono na fotografiach.

                                                                                                                                   D.D.

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.