Realizowany projekt

„Poznaję i potrafię” - to tytuł nowego projektu, który realizowany będzie od  4 maja 2022 r. do 4 sierpnia 2022 r. przez Stowarzyszenie „INICJATYWA” w Zarszynie w ramach „Małej Dotacji” ze środków Gminy Zarszyn.

Projekt jest skierowany do seniorów z terenu Gminy Zarszyn, a jego cel to pielęgnowanie pamięci o wielokulturowości naszego terenu i rozwijanie zdolności manualnych u osób w wieku emerytalnym.

Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez wycieczki „Szlakiem sakralnych śladów wielokulturowości regionu i realizację warsztatów plastycznych oraz redakcję wkładki do „Głosu Zarszyna”.

Planowane działania:

1.Wycieczki autokarowe „Szlakiem sakralnych śladów wielokulturowości regionu”:

- Wyjazd do Starej Wsi (zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia NMP, ogrodu biblijnego, Muzeum Misyjnego w Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek) – 50 os. Termon: czerwiec 2022 r.

- Wyjazd do Rymanowa (zwiedzanie rymanowskiej synagogi, cmentarza żydowskiego, Domu Żydowskiego – Muzeum w Rymanowie, kościoła parafialnego pw. Św. Wawrzyńca) – 40 os. Termin: maj 2022 r.

- Wyjazd do Sanoka (zwiedzanie Rynku Galicyjskiego Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (w tym nowo oddanej do zwiedzania synagogi) i sanockiej cerkwi pw. Świętej Trójcy – 45 os.  oraz jedna wycieczka (rowerowa, własnym transportem) do Bażanówki i Jaćmierza (zwiedzanie kościołów polsko-katolickich). Termin: lipiec 2022 r.

2. Trzy spotkania z kuchnią regionalną, żydowską i łemkowską w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie (135 os.)

3. Dwa warsztaty artystyczne:

- Rękodzieło - makrama – 5 godz., 15 os. Termin: czerwiec 2022 r.

- Rękodzieło - doniczki/osłonki z betonu dekoracyjnego/cementu – 5 godz., 15 os. Termin: lipiec 2022 r.

4. Wkładka kolorowa (4 strony) z opisem i fotografiami z realizacji projektu „Poznaję i potrafię” w „Głosie Zarszyna” (350 szt)