Spotkanie z mieszkańcami Zarszyna i Posady Zarszyńskiej

FIO MPiPS logo11

Spotkanie z mieszkańcami Zarszyna i Posady Zarszyńskiej

– świadkami historii tych miejscowości –

nt.: „Wspomnienia z dawnych lat”

W upalną niedzielę, 5 lipca 2015 r., Stowarzyszenie „INICJATYWA” zaprosiło mieszkańców Zarszyna, Posady Zarszyńskiej i okolic na godz. 1800 do Galerii Rękodzieła Artystycznego na trzecie spotkanie w ramach realizacji projektu Integrujmy się wokół naszej historii - wydanie monografii Zarszyna i Posady Zarszyńskiej z okazji 620 rocznicy pierwszej historycznej wzmianki o tych miejscowościach”.

Tym razem odbywało się ono w innej niż dotychczas scenerii, tym razem gościnnie na parterze budynku, który stał się miejscem prezentacji wystawy starej fotografii pn. „Długie dawniej…”, której organizatorem było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Kobiet Gminy Zarszyn w ramach projektu „Czas na aktywność”, realizowanego w zakresie Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Mieszkańcy Zarszyna i Posady chętnie odwiedzali tę wystawę, gdyż na starych fotografiach często odnajdywali swoich znajomych i rodziny.

W takiej właśnie scenerii odbywało się kolejne spotkanie, tym razem z mieszkańcami Zarszyna i Posady Zarszyńskiej – świadkami historii tych miejscowości. Spotkaniu przyświecał temat: „Wspomnienia z dawnych lat”. Przy dużym stole wspólnie zasiedli seniorzy, którzy przywołali obrazy dawnego Zarszyna. Opowieści sięgały czasów wojen, PRL-u, wspólnego życia ze społecznością żydowską i wielu innych wątków historycznych. Zaproszeni goście byli bardzo aktywni i prowadzące spotkanie musiały stosownie moderować spotkaniem, gdyż było wielu chętnych do mówienia na raz.

Pytania padały też od przybyłych na to spotkanie mieszkańców, którzy w ten sposób posiedli również ogromną wiedzę na temat przeszłości miejscowości, w których żyją.

Spotkanie odbywało się w miłej atmosferze, goście mogli spożyć przygotowany poczęstunek, a seniorzy przy wyjściu otrzymali słodkie upominki. Wszyscy uczestnicy spotkania zauważyli potrzebę zorganizowania kolejnych tego typu spotkań.