Wystawa „Militaria z okresu I i II wojny światowej”

Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie zorganizowało kolejną wystawę historyczną, tym razem p.n. „Militaria z okresu I i II wojny światowej”. Patronat nad wystawą objął Wójt Gminy Zarszyn.

4 października o godz. 1600 w Domu Ludowym w Zarszynie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, podczas którego zebrani wysłuchali wystąpienia gen. bryg. Januarego Komańskiego – generała w stanie spoczynku urodzonego i mieszkającego w Nowosielcach. Generał mówił o roli Wojska Polskiego w przeszłości i współcześnie oraz dziękował wystawcom za to, że wystawiając militaria przybliżają - zwłaszcza młodzieży - materialne źródła historyczne.

Swoimi refleksjami dotyczącymi II wojny światowej podzielił się Ryszard Stączek z Jaćmierza, a wójt Andrzej Betlej podziękował Stowarzyszeniu „Inicjatywa” za organizację tej wystawy. Głos zabrał również prezes Stowarzyszenia Eksploracyjno Historycznego „Galicja”, który przedstawił cel stowarzyszenia, jakim jest tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą oraz opieką nad „zapomnianymi” miejscami pochówku żołnierzy biorących udział w I i II wojnie światowej na terenie Podkarpacia. Prowadzący spotkanie Józef Kasza udzielił też głosu Mateuszowi Gajewskiemu, który powiedział: Zebrane eksponaty są świadectwem historii – tragicznej historii tych terenów, historii, którą należy znać i o której należy mówić!! Opowiadają o niej nieliczni już świadkowie tamtych wydarzeń, książki, filmy oraz przedmioty zachowane przez pasjonatów, odnawiane i konserwowane, eksponowane w muzeach oraz prywatnych kolekcjach.

Wystawa ta nie byłaby możliwa, gdyby nie pasjonaci – ludzie, którzy zajmują się działalnością poszukiwawczą śladów historii. Gro wystawców na tej wystawie – 10 osób – to członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno Historycznego „Galicja” działającego na terenie Małopolski i Podkarpacia. Stowarzyszenie to zgodnie ze statutem zrzesza ludzi pragnących dzielić się wiedzą historyczną i propagujących działalność eksploracyjną, mającą na celu ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego Polski. W gronie wystawców i osób zrzeszonych w forum tego stowarzyszenia znaleźli się mieszkańcy naszych miejscowości: Mateusz Gajewski i Bogdan Marszał. Swoje eksponaty udostępnili również Krzysztof Pietrzkiewicz i Robert Węgrzyn oraz Zbigniew Jakubowski z Pielni.

W drugim dniu ekspozycję wystawową obejrzeli mieszkańcy Zarszyna i okolic. A było co oglądać i słuchać, zwłaszcza, że wystawcy chętnie dzielili się informacjami na temat każdego ze swoich zbiorów…