Wystawa „Rękodzieło Lokalnych Twórców”

27 i 28 kwietnia 2012 r. odbyła się w Zarszynie Wystawa Rękodzieła Lokalnych Twórców zorganizowana przez Stowarzyszenie „Inicjatywa”. W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy Zarszyn Andrzejem Betlejem na czele, ksiądz proboszcz Parafii Zarszyn Antoni Obłoza, ks. Rudolf Zubik – zarszynianin pełniący posługę kapłańską w Stanach Zjednoczonych, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Bogusław Ciupka, przedstawiciele organizacji społecznych z Gminy Zarszyn i Gminy Besko. Prezes Stowarzyszenia Tadeusz Szałankiewicz zaznaczył w swoim wystąpieniu, że jednym z najważniejszych celów „Inicjatywy” jest wspieranie rozwoju lokalnej kultury i sztuki oraz wszelkich działań twórczych oraz zapowiedział powstanie galerii, o którą zabiega Stowarzyszenie.

Siedemnastu wystawców, którzy zaprezentowali swoje prace to ludzie wrażliwi, utalentowani i przenoszący kolejnym pokoleniom tradycje rękodzieła naszego regionu.

Podczas otwarcia wystawy pani Maria Grabowska, przewodniczka po Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, mieszkanka Długiego, wygłosiła prelekcję pt. „Sztuka ludowa dawniej i dziś”. Opowiedziała o okolicznych cieślach, stolarzach, hafciarzach, tradycjach budowy domów i ich ozdabiania. Przywiozła na spotkanie ciekawe eksponaty: haftowane obrusy, chusty, drewnianą misę wykonaną ręcznie. Po zakończeniu prelekcji Wójt Gminy i Prezes Stowarzyszenia „Inicjatywa” wręczyli wystawcom podziękowania.

W niedzielę 28 kwietnia w godz. 9.00 – 19.00 wystawę odwiedzali mieszkańcy Zarszyna i okolic.