Spotkanie nt.: „Zarszyn na mapie etnograficznej” z Marcinem Krowiakiem

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

FIO MPiPS logo11

Spotkanie nt.: „Zarszyn na mapie etnograficznej”

z Marcinem Krowiakiem

pracownikiem Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

 

            21 czerwca 2015 roku w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie odbyło się pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań w ramach realizacji projektu Integrujmy się wokół naszej historii - wydanie monografii Zarszyna i Posady Zarszyńskiej z okazji 620 rocznicy pierwszej historycznej wzmianki o tych miejscowościach”.

            Wykładu  połączonego z prezentacją multimedialną nt. „Zarszyn na mapie etnograficznej” wysłuchali zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zarszynie skupieni w kole „Mali odkrywcy historii” jak też i mieszkańcy Zarszyna, Posady Zarszyńskiej i okolic.

            Zgromadzeni w Galerii słuchacze dowiedzieli się m.in. o tym, że na obszarze południowo-wschodniej Polski do 1947 roku w sposób zwarty występowały cztery grupy etnograficzne: Bojkowie i Łemkowie (grupy ruskie), Dolinianie (grupa o cechach polskich i ruskich) i Pogórzanie (grupa polska). Wśród tej ostatniej grupy wyspę ruską tworzyli tzw. Zamieszańcy, czyli ludność 9 wsi ruskich (ukraińskich) w okolicach Krosna, odizolowanych od reszty zwartego obszaru ruskiego pasem polskiego osadnictwa. Jakkolwiek wszystkie wymienione grupy zamieszkiwały teren podgórski i górski, to różniły się między sobą charakterem gospodarki (u Bojków i Łemków rolnictwo z dużym udziałem hodowli, Dolinianie i Pogórzanie charakter zdecydowanie rolniczy). To zróżnicowanie wpłynęło zasadniczo na charakter kultury materialnej (budownictwo, strój), duchowej (obrzędy rodzinne i doroczne) oraz wiele innych elementów życia codziennego.

            Słuchacze mogli także podziwiać na slajdach bogate zbiory archiwalnych fotografii przedstawiających Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan zamieszkujących ten region Polski.          Na koniec publiczność zobaczyła krótki film o powstaniu Rynku Galicyjskiego w sanockim skansenie.

            Dla przybyłych na spotkanie organizatorzy zapewnili mały poczęstunek.

                                                                                                                                       D.D.

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.