DZIAŁANIE ZREALIZOWANE

Kolejna oferta dla seniorów z Gminy Zarszyn została zrealizowana

17 lipca br. Stowarzyszenie INICJATYWA zakończyło realizację trwającego przez okres trzech miesięcy zadania pn. „Aktywnie wypoczywam i tworzę” sfinansowanego ze środków Gminy Zarszyn. Głównym celem zadania było zwiększenie aktywności osób starszych w swoim lokalnym środowisku poprzez różnorodne formy działania w dziedzinie artystycznej i turystycznej. Projekt skierowany był do seniorów z jedenastu sołectw Gminy Zarszyn. Dla osiągnięcia założonego celu zorganizowano dwa warsztaty artystyczne i wycieczkę tematyczną w Bieszczady. Podczas dwóch warsztatów artystycznych seniorzy mieli możliwość rozwijania swoich zdolności manualnych. Zajęcia przeprowadzone zostały w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie – siedzibie stowarzyszenia INICJATYWA. Pierwsze z nich tj. „Warsztaty ceramiczne” poprowadził Robert Wielgosz - lokalny twórca, którego prace znajdują się w galerii stowarzyszenia. W dwóch spotkaniach seniorki i seniorzy z sześciu sołectw (18 os.) zmagali się z modelowaniem z gliny patery na owoce i ozdoby na kwiaty. Po ciężkiej pracy związanej z rozwałkowywaniem gliny i upału panującego w pomieszczeniu, kolejny czas upłynął na spokojnej, twórczej pracy seniorów. Wszyscy wykazali się artystycznym kunsztem, a efekty prac wszystkich bardzo ucieszyły. Drugie warsztaty dla seniorów miały na celu nabycie przez nich umiejętności tworzenia świec z wosku pszczelego. Zajęcia poprowadziła członkini stowarzyszenia Danuta Dec, która na to spotkanie zaprosiła również Daniela Kornasiewicza - właściciela „Pasieki Besko”. Podczas praktycznych zajęć wykonywania odlewów świeczek przez uczestniczki warsztatów (12 os.), zaproszony gość opowiadał o uloterapii, czyli jednej z form apiterapii polegającej na wejściu do domku z pszczołami ogrodzonymi siatką. W przemiłej atmosferze i wnętrzu wypełnionym zapachem miodu (można było spróbować słodkiego miodku z pasieki pana Daniela) zarówno uczestniczki warsztatów, jak też i zgromadzeni mieszkańcy gminy spędzili przyjemnie czas. Łącznie w spotkaniu tym uczestniczyło 21 osób. Efektem pracy seniorek były piękne świeczki z wosku pszczelego, które zostały artystycznie zapakowane przez uczestniczki warsztatów. Wycieczka w Bieszczady, tak bardzo oczekiwana przez seniorów odbyła się 20 czerwca br. Pięćdziesięcioosobowa grupa z Gminy Zarszyn – mieszkańcy i mieszkanki Długiego, Bażanówki, Nowosielec, Zarszyna, Posady Zarszyńskiej, Jaćmierza, Posady Jaćmierskiej, Pastwisk i Pielni – wybrała się na jednodniową wycieczkę w Bieszczady. W ramach programu odbyliśmy 1,5 godzinny Rejs Doliną Sanu, podczas którego komandor zapoznał seniorów z historią powstania i budowy zapory wodnej w Solinie, ciekawymi fragmentami z życia niektórych Bieszczadników, florą i fauną tego terenu. Aby dotrzeć do Przystani Wodnej „Komandor” (Zatoka Jawor) musieliśmy przejść 664 m po zaporze. Wczesny poranek, piękna, słoneczna pogoda i nasza grupa praktycznie sama na zaporze. Było cudownie, nikt nie marudził, a ci, którzy mieli problemy z chodzeniem, w ogóle nie narzekali i dali radę!!! Po rejsie i „kawce” w pobliskiej restauracji kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej. Przewodnicy opowiedzieli nam historie mieszkańców tego terenu i mogliśmy podziwiać zgromadzone w tym miejscu pamiątki wojskowe/wojenne z okresu I i II wojny światowej, zbiory dokumentów, przedmioty codziennego użytku, cerkiewne krzyże, monstrancje, topory, bagnety i wiele innych. Trzeba wybrać się tam ponownie, bo nie mogliśmy wszystkiego spokojnie zobaczyć, bo czas naglił i czekał na nas obiad. Pyszny posiłek spożyliśmy w Stanicy Kresowej Chreptiów w Lutowiskach położonej na wzgórzu, z którego rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Wysokie Bieszczady. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć pamiątkowych i podjechaliśmy do Pracowni - Galerii Ceramicznej „Stare Kino” w Lutowiskach. Tam czekała już na nas była mieszkanka Zarszyna, Marta Zubel z d. Pasek. Razem z mężem stworzyli piękną galerię i miejsce, w którym jako artyści – ceramik i malarz, wystawiają swoje prace. Prezentują również prace innych bieszczadzkich artystów. Każdy z seniorów otrzymał na pamiątkę magnes ceramiczny i zapoznał się z pracą ceramika. Wycieczkę w Bieszczady zakończyliśmy pobytem w kościele (dawnej cerkwi) w Czarnej Górnej. Pełni wrażeń, zadowoleni, zintegrowani wróciliśmy wieczorem do Zarszyna. Uczestnicy wycieczki zapewniali, że będą opowiadać o tych miejscach rodzinie i znajomym i chętnie jeszcze tam powrócą.

Danuta Dec