Warsztaty ceramiczne

Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie ramach realizacji  projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiejdofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało  10.07.2023 r. drugą część warsztatów ceramicznych dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Aneta Szałankiewicz, dyrektorka GOK w Besku i wolontariuszka Izabela Wielobób.  To była druga część warsztatów. Wcześniej uczestnicy wykonali z gliny paterę w kształcie liścia, pojemnik na długopisy i małe elementy dekoracyjne, do których będą przyklejone magnesy. Wszystkie prace zostały wypalone w piecu. Podczas drugiej części zajęć uczestnicy szkliwili swoje prace.Zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali w dwóch salach. Dobierali kolory szkliw i nanosili je na swoje patery, kubki i małe elementy dekoracyjne – serduszka, gwiazdki, kwiatki. Po wyschnięciu prace znów trafią do pieca, by kolory stały się żywe i wyraźne a prace trwałe.

Podkreślić należy, że nasi wolontariusze pracowali wyjątkowo solidnie, byli aktywni, kreatywni, pomagali sobie nawzajem. Po zajęciach posprzątali salę.

Lidia Zielonka, koordynatorka projektu