Aktualności

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

logo_Stowarzyszenie.jpgWARSZTATY WIKLINIARSKIE

Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie ramach realizacji  projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało  25.07.2023 r. warsztaty wikliniarskie w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej. Wzięli w nich udział wolontariusze – uczniowie ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Warsztaty prowadziła Katarzyna Onacko,  mistrzyni koszykarstwa – plecionkarstwa, wykładowczyni Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

W cudownej, twórczej atmosferze, w skupieniu, nasi wolontariusze wykonali z wikliny wieńce, które będą bazą do przygotowania dekoracji okolicznościowych oraz kwiaty – z plecionym środkiem, płatkami i listkami. Uczniowie podkreślali, że wikliniarstwo wymaga cierpliwości i uwagi, czego na pewno im nie zabrakło, bo wszystkie prace zachwycały precyzją i starannością wykonania. Prace będą wystawione podczas biesiady podsumowującej, a po niej wrócą do twórców – wolontariuszy.

 

Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

 

4

1 58236

7

9101113

1416

17b

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Warsztaty ceramiczne

WARSZTATY CERAMICZNE

Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie w ramach realizacji projektu: Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:EtnoPolska, Edycja 2023 zorganizowało 10.07.2023 r. drugą część warsztatów ceramicznych dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Warsztaty prowadziły: Aneta Szałankiewicz, dyrektorka GOK w Besku i wolontariuszka Izabela Wielobób. To była druga część warsztatów. Wcześniej uczestnicy wykonali z gliny paterę w kształcie liścia, pojemnik na długopisy i małe elementy dekoracyjne, do których będą przyklejone magnesy. Wszystkie prace zostały wypalone w piecu. Podczas drugiej części zajęć uczestnicy szkliwili swoje prace. Zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali w dwóch salach. Dobierali kolory szkliw i nanosili je na swoje patery, kubki i małe elementy dekoracyjne – serduszka, gwiazdki, kwiatki. Po wyschnięciu prace znów trafią do pieca, by kolory stały się żywe i wyraźne a prace trwałe. Podkreślić należy, że nasi wolontariusze pracowali wyjątkowo solidnie, byli aktywni, kreatywni, pomagali sobie nawzajem. Po zajęciach posprzątali salę.

 

4.jpg

Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 logo mk nck

Stowarzyszenie „Inicjatywa” rozpoczęło realizację projektu Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość - udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiejdofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:EtnoPolska, Edycja 2023.

W sali Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej odbyła się Konferencja etnograficzna dla młodzieży i lokalnej społeczności: „Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość” przeprowadzona przez Marię Grabowską, ekspertkę ds. kultury ludowej, przewodniczkę po Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, znawczynię muzyki ludowej, lokalnej historii i tradycji, autorkę książek i ponad 40 artykułów dotyczących historii lokalnej. W konferencji wzięli udział wolontariusze i mieszkańcy Gminy Zarszyn. Maria Grabowska przygotowała bardzo interesujący wykład o ginących zawodach, i prezentację multimedialną zawierającą ponad 90 slajdów. Przedstawiła na nich zdjęcia miejsc, narzędzi, wyrobów dawnych rzemieślników. Opowiedziała szczegółowo o pracy cieśli, kowala, kołodzieja, stolarza, rymarza, szewca, garbarza, krawca, garncarza, zduna.

W Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej odbyło się również szkolenie dla wolontariuszy – uczniów ze szkół podstawowych w Zarszynie, Jaćmierzu, Bażanówce i Długiem. Szkolenie przeprowadziła Danuta Dec, nauczycielka historii specjalizująca się w etnografii, autorka kilkudziesięciu artykułów dotyczących tematyki regionalnej i lokalnej historii. Prowadząca przedstawiła metody archiwizacji historii mówionej i przeprowadzenia badań terenowych z osobami starszymi. Wskazała, jak się przygotować do zaplanowanych rozmów i jak potem opracować materiały. Podkreśliła ogromne znaczenie zebranej w ten sposób dokumentacji dla zachowania lokalnej historii i tradycji. Uczuliła młodzież, że wywiady z osobami starszymi wymagają taktu i kultury.

Te dwa zadania to początek realizacji projektu. W najbliższym czasie odbędą się warsztaty ceramiczne, tradycyjnej kuchni regionalnej i wikliniarskie. Uczniowie z czterech szkół podstawowych w naszej gminie zbierają w swoich miejscowościach materiały o dawnych zawodach, przeprowadzają spotkania, odwiedzają dawnych rzemieślników. Opracowane materiały zebrane przez uczniów w Długiem, Jaćmierzu, Zarszynie i Bażanówce będą opublikowane w książce, która będzie trwałym efektem realizowanego projektu.

Lidia Zielonka, koordynatorka projektu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Stowarzyszenie „Inicjatywa” w Zarszynie rozpoczyna realizację projektu „Ginące zawody naszych przodków pomysłem na przyszłość – udokumentowanie tradycji rzemieślniczych Ziemi Zarszyńskiej”.Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury ETNOPOLSKA, EDYCJA 2023.

Zadanie ma na celu przypomnienie i popularyzację ginących zawodów rzemieślniczych naszych przodków oraz udokumentowanie zebranych materiałów na ten temat w formie wydania publikacji. W realizacji projektu będą brali udział uczniowie ze szkół podstawowych w Zarszynie, Długiem, Jaćmierzu i Bażanówce. Współpraca będzie polegała na przeprowadzeniu wywiadów ze starszymi mieszkańcami wsi na temat dawnych zawodów rzemieślniczych, zebraniu dokumentacji i fotografii. Pragniemy w ten sposób przypomnieć i upowszechnić wiedzę na temat dawnych zawodów rzemieślniczych wśród młodzieży, a także zachęcić ich do kultywowania tradycji rzemieślniczej. Poza tym uczniowie wezmą udział w konferencji etnograficznej na temat dawnych zawodów, szkoleniu dotyczącym archiwizacji zebranych materiałów i warsztatach: ceramicznych, wikliniarskich i kuchni regionalnej. Podsumowaniem realizacji projektu będzie biesiada dla wszystkich mieszkańców Gminy Zarszyn, podczas której będzie można obejrzeć pokaz kowalstwa, pszczelarstwa, garncarstwa na kole. Zagra kapela ludowa i wystąpi zespół śpiewaczy. Każdy wolontariusz zaangażowany w realizację projektu otrzyma darmową publikację – trwały efekt podjętych działań i certyfikat.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Zarszyn na Konferencję Etnograficzną dotyczącą dawnych zawodów 19 czerwca 2023 r. do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej, która poprowadzi Maria Grabowska.

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Osłonki cementowe na doniczki

Na ofertę warsztatów wykonania osłonek cementowych na stare doniczki odpowiedziało pozytywnie 15 osób, które spotkały się dwukrotnie, 22 i 25 lipca br., na świeżym powietrzu, gdyż takich warunków wymagała ta praca. Wykonanie osłonek jest proste. Wystarczy stary ręcznik, stara doniczka, cement i woda oraz trochę fantazji, a efekt jest jakże oryginalny i zadowalający, mimo, że można się trochę  pobrudzić. Wykonana praca wymaga wyschnięcia. Może pozostać taką naturalną lub można ją pomalować farbą do betonu.

            Uczestnicy warsztatów z wielkim zaangażowaniem podeszli do pracy, pomagali sobie nawzajem, mieli mnóstwo frajdy z efektu końcowego. Zainspirowani pomysłem obiecali, że to nie jest koniec ich twórczej pracy nad tego rodzaju osłonkami/donicami.

                                                                                                                                                               

                                                                                                                      D. Dec

20220722 160242 (2304 x 1728) 

 20220722 162635 (2304 x 1728)

 20220725 174756 (2304 x 1728)

 

 20220725 185520 (1) (2304 x 1728)

 

 

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.