Projekt „Jesteśmy ciekawi i kreatywni” zrealizowany w ramach „Małej dotacji”

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

„Jesteśmy ciekawi i kreatywni” - to tytuł projektu realizowanego w okresie od 16 października do 15 grudnia 2019 r.  przez Stowarzyszenie INICJATYWA w Zarszynie w ramach „Małej dotacji” przyznanej przez Wójta Gminy Zarszyn. Projekt skierowany był do osób w wieku emerytalnym.  Na etapie pisania wniosku działania konsultowane były z Radą Seniorów działającą przy Wójcie Gminy Zarszyn. Celem tego zadania było uatrakcyjnienie czasu wolnego seniorów i aktywizacja tej grupy osób. Zaproponowaliśmy zorganizowanie wyjazdu do ciekawych miejsc na terenie naszej gminy i gmin ościennych, a także udziału w warsztatach artystycznych, podczas których wykonane zostaną ozdoby świąteczne.

            Pierwsze działanie zaplanowaliśmy na czwartek 17. października. Był piękny, słoneczny dzień. Grupa 50-cio osobowa złożona z przedstawicieli wszystkich miejscowości z terenu Gminy Zarszyn rozpoczęła wycieczkę autokarową po ciekawych (nieodległych) miejscach w myśl hasła „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Pierwszym punktem zwiedzania było Beskie Centrum Dziedzictwa zlokalizowane w budynku dawnego spichlerza podworskiego. Przeważająca większość uczestników wyjazdu była tu po raz pierwszy. To wyjątkowe miejsce, w którym multimedialne prezentacje i bogata ekspozycja podzielona na czternaście stref tematycznych przedstawia historię Beska, życie jej dawnych mieszkańców, ich tradycje, stroje, a także wygląd chat i obejść gospodarskich. Można w tym miejscu prześledzić losy tych ziem od czasów prehistorycznych po współczesność. Na zakończenie zwiedzania w sali konferencyjnej obejrzeliśmy film o Gminie Besko, a  na parterze - wspominając nie tak odległe czasy - wystawę starych ciągników rolniczych. Po 1,5 godzinie pobytu podziękowaliśmy oprowadzającemu nas pracownikowi Gminnego Ośrodka Kultury w Besku i kontynuowaliśmy naszą podróż po atrakcyjnych miejscach do zwiedzania w pobliżu naszego zamieszkania.

Kolejnym miejscem do którego dotarliśmy była Huta Szkła Artystycznego „SABINA” w Rymanowie. Po wejściu do budynku przywitał nas Henryk Rysz, właściciel firmy, projektant większości wzorów produkowanych w „Sabinie”. Opowiedział nam o firmie i zaprosił do obejrzenia kolekcji obejmującej szeroką gamę wzorów i kolorów, w tym ekskluzywnych eksponatów. Większość z nich to prawdziwe cudeńka. Niektórzy spośród nas mieli możliwość być na chwilę hutnikami i doświadczyć, jak trudną jest praca hutnika. Na zakończenie pobytu w tym miejscu dokonaliśmy zakupu drobnych upominków i wyruszyliśmy do Pastwisk.

W tej miejscowości zaplanowaliśmy zwiedzanie dwóch miejsc. Pierwszym było Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły otwarte 17 października 2018 r. w budynku dawnego sklepu, w którym kardynał-turysta robił zakupy biwakując w okolicy. Jest to szczególne miejsce, które ukazuje drogę życiową tego Wielkiego Polaka, która doprowadziła Go do Watykanu na papieża oraz wątek związany z Jego pobytem w Beskidzie Niskim, w tym w Pastwiskach. Z zaciekawieniem słuchaliśmy historii pobytów Karola Wojtyły w tej wsi, jego turystycznych wędrówkach po tym terenie z przyjaciółmi, odpoczynkach w Rudawce Rymanowskiej. Ze wzruszeniem nasza przewodniczka po Centrum Małgorzata Kosiarska opowiadała historię swojego teścia, który właśnie w Pastwiskach zaprzyjaźnił się z kardynałem Wojtyłą, a jej mąż był tą osobą, która przekazała kard. Wojtyle telegram w sprawie przyjazdu do  Watykanu na konklawe w 1978 r. Wizytę w Centrum zakończyliśmy wykonaniem wspólnej fotografii. Kolejnym miejscem była Izba Pamięci Frantiska Geislera, porucznika 2 Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej, który  zginął 18 września 1944 r. pod Pastwiskami w czasie operacji dukielsko-preszowskiej. Uroczyste otwarcie Izby Pamięci odbyło się 14 września 2019 r. W tym miejscu poznaliśmy nie tylko życiorys F. Geislera, ale i historię poszukiwań jego pochówku przez syna opowiedzianą przez  przewodniczkę, prywatnie synową por. Geislera.

W drodze powrotnej do Zarszyna odwiedziliśmy kościół w Odrzechowej, który wypiękniał w ostatnich latach. O historii odkrytych na strychu oryginalnych fragmentów wyposażenia cerkiewnego z XVIII i XIX w. opowiedziała Alfreda Gierad. Były to unikatowe elementy ikonostasu i ołtarzy bocznych. Obecny kościół to dawna cerkiew, którą przez lata pozbawiano oryginalnego wyposażenia. Zapał i współpraca miejscowego proboszcza, studentów ASP i mieszkańców Odrzechowej zaowocowały pozyskaniem funduszy na odnowienie części dawnego wyposażenia. Udało się to! Dziś możemy w pełnej krasie oglądać przepiękny ołtarz. Po modlitwie w tym miejscu zainicjowanej przez ks. Antoniego Obłozę czekał na nas poczęstunek w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, humory również. Pełni wrażeń, z nadzieją na kolejne wyjazdy wróciliśmy do swoich domów.

            Kolejne działanie to warsztaty artystyczne, na których uczestnicy projektu mieli nauczyć się wykonywać ozdoby świąteczne. Na pierwszych warsztatach, 29 listopada, mieliśmy przyswoić wiedzę dotyczącą samodzielnego wykonania bombki świątecznej techniką decoupage. Zajęcia poprowadził Janusz Haduch z Zarszyna, który od lat wykonuje przepiękne przedmioty ozdabiając je tą techniką. Wśród dwudziestu uczestników spotkania  większość rozpoczynała przygodę z nowym hobby. Już na wejściu do pomieszczenia Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie – siedziby Stowarzyszenia INICJATYWA, niektóre z pań nie wierzyły, że po czterogodzinnym spotkaniu wyjdą z własnoręcznie wykonaną przepiękną bombką choinkową. W otoczeniu eksponatów galerii, po omówieniu przez prowadzącego techniki pracy, z zapałem wzięliśmy się do ozdabiania bombki plastikowej. W ruch poszły pędzle, klej, serwetki, farby, pasta śniegowa, brokaty. Wyobraźnia podsuwała nam różne warianty układu kompozycyjnego elementów z serwetek, którymi chcieliśmy ozdobić naszą bombkę. Końcowy efekt naszej pracy zadziwił wszystkich!!! Byliśmy dumni! Być może dopomogła magia specyficznego nastroju, który stworzyli organizatorzy warsztatów, bowiem nie zapomnieli, że odbywały się one w Andrzejkowy wieczór!!!

            Na kolejne warsztaty czekaliśmy z niecierpliwością, ponieważ święta tuż, tuż.. Mieliśmy wykonać stroiki świąteczne pod kierunkiem Aleksandry Szyca. Towarzyszyła jej p. Anna Bielak. Grupa 20 uczestników warsztatów spotkała się 10 grudnia w galerii, w której organizatorzy zadbali o świąteczny nastrój (kolędy, poczęstunek). Po czterogodzinnym pobycie wyszliśmy z przepięknymi stroikami, które będą ozdobą naszych świątecznych stołów.

            Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy wyrażali się bardzo mile o działaniach, w których uczestniczyli i oczekują kolejnych w roku następnym.  W tym jednym dniu wszyscy poczuli się jak jedna rodzina, która ciekawie spędziła wolny czas.

                                                                                                           Odpowiedzialna za projekt

                                                                                                                        Danuta Dec

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.