"Św. Marcin patronem zarszyńskiej parafii"– warsztaty z malowania na desce

Obraz na stronie fio2018.jpg W dniach 27-30.08.2018 r. w Galerii Rękodzieła Artystycznego w Zarszynie odbyły się warsztaty z malowania na desce pn. „Św. Marcin – patronem zarszyńskiej parafii” w ramach projektu „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara” realizowanego przez Stowarzyszenie INICJATYWA w Zarszynie. Poprowadziła je Danuta Prajzler-Mocur, plastyk, mająca własną autorską pracownię ikon w Płowcach.

Siedemnaście osób zgłębiało tajniki tworzenia obrazów na desce począwszy od przekalkowania wzoru na podobrazie, poprzez użycie werniksu, mikstionu, pokrywanie szlagmetalem, dobór kolorów, malowanie (używaliśmy farb akrylowych). Na początku było przerażenie, czy podołamy. Jednak później, kiedy chwyciliśmy za pędzle i weszliśmy w wir pracy, z wypiekami na twarzy patrzyliśmy na deski, na których pojawiała się postać św. Marcina. Z dnia na dzień obraz nabierał kolorów i zbliżał się do wybranego przez każdego uczestnika warsztatów wzoru postaci świetego. Końcowy efekt jest imponujący (tak uważamy, tym bardziej, że większość z uczestników po raz pierwszy spotkała się z tą techniką malowania).

Wykonane prace będzie można podziwiać na podsumowaniu projektu 11 listopada 2018 r.

Danuta Dec