Aktualności

„Sto drzew genealogicznych na stulecie odzyskania niepodległości” – warsztaty historyczne dla uczniów i rodziców

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

FIO 2018

10 października 2018 r. zakończyły się zajęcia, których celem było zainteresowanie uczestników warsztatów genealogią, przekazanie informacji o sposobach zbierania, weryfikowania i porządkowania wiedzy o krewnych oraz wykonanie drzew rodzinnych i rodowodów, które są odmianą drzew genealogicznych.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie i ich rodzice, a także zaproszona została Justyna Dziurkowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zarszynie, która opowiedziała o ważnym źródle informacji o przodkach – księgach metrykalnych (urodzeń, małżeństw, zgonów) znajdujących się w urzędzie: Zarszyna od 1891 r. i Posady Zarszyńskiej od 1889 r. Zachęcała wszystkich do korzystania z tego źródła na miejscu, w Urzędzie Gminy.

Podczas spotkań uczniowie dzielili się wrażeniami w odkrywaniu historii rodzinnych, m.in.: o przodkach przybyłych z Węgier, śmierci pradziadków na Syberii, pobycie na robotach w Niemczech w czasie II wojny światowej.

Poznając historię swojego rodu, docierając do świata prawdziwego, aczkolwiek trochę zakurzonego uczniowie zrozumieli, że w ten sposób uczymy się czcić swój ród i postrzegać siebie jako jego część, kontynuację.

Efektem warsztatów było wykonanie na papierze - w oparciu o autorski wzór - drzew rodzinnych i rodowodów przez każdego ucznia. Włączyły się też w to osoby dorosłe – uczestnicy projektu. Powstało w sumie sto prac, które zostaną sfotografowane i przeniesione na płótno w zakładzie fotograficznym.

Wszystkie prace będzie można zobaczyć na podsumowaniu projektu 11 listopada 2018 r. połączonego z wystawą pt.: „Zarszynianie- życie, praca i wiara” i akademią środowiskową z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

                                                                                                               Danuta Dec

                                                                                                       prowadząca warsztaty

 

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.