Aktualności

Św. Marcin – patronem zarszyńskiej parafii” – spotkania uczniów i seniorów z księdzem Antonim Obłozą

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

FIO 2018

Jednym z zadań w projekcie „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie – życie, praca i wiara” realizowanym przez Stowarzyszenie INICJATYWA w Zarszynie były spotkania uczniów i seniorów z księdzem zarszyńskiej parafii nt. życia Świętego Marcina. Zaproszenie do udziału w nich przyjął ksiądz kanonik Antoni Obłoza. Spotkania poprowadzili członkowie stowarzyszenia Anna Szałankiewicz i Józef Kasza.

Jedno z nich odbyło się w świetlicy szkolnej 25 września 2018 r. z dwudziestoosobową grupą uczniów, którzy w tym dniu rozpoczynali warsztaty plastyczne z malowania postaci Św. Marcina. W spotkaniu uczestniczyli również seniorzy, którzy z zaciekawieniem, podobnie jak uczniowie, wysłuchali opowieści o życiu Św. Marcina. Ksiądz Obłoza przedstawił życie świętego w kilku odsłonach: jako rzymskiego legionistę, mnicha pustelnika i biskupa Tours. Uwrażliwiał dzieci i młodzież na dzielenie się z biednymi i potrzebującymi nawiązując do zdarzenia z życia Marcina, który zimą, gdy napotkał półnagiego żebraka, oddał mu połowę swojej żołnierskiej opończy.

Nie zabrakło również tematów związanych z gęsiną i rogalami oraz przysłowiami o Św. Marcinie. Dodatkowo zebrani otrzymali od prowadzących spotkanie wiedzę nt. jak w ikonografii przedstawiany jest święty, jakie atrybuty są do tej postaci przypisane oraz czyim jest patronem.

Drugie spotkanie odbyło się w 28 września w budynku Dziennego Domu Senior+ w Zarszynie. W tym spotkaniu z ks. Obłozą wzięli udział seniorzy z DDS+, panie z KGW w Zarszynie oraz członkowie Stowarzyszenia INICJATYWA. Atmosfera, jaka wytworzyła się z przytulnym pomieszczeniu, opowieści o świętym i modlitwa sprawiły, że było to niezapomniane spotkanie. Miłym akcentem były życzenia i kwiaty dla p. Wacławy Kuzianik z okazji imienin. Zapadła także decyzja, aby wybrać się na wspólną wycieczkę do Dębowca i Komborni.

                                                                                                        Koordynator projektu

                                                                                                                Danuta Dec

 

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.