Aktualności

Spotkania uczniów z Seniorami z DDS+ w Zarszynie

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

FIO 2018W dniach 14 i 17 września 2018 r., grupa około 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zarszynie wzięła udział w międzypokoleniowych rozmowach z uczestnikami Dziennego Domu Senior+ w Zarszynie o przeszłości Zarszyna, zainicjowanych przez Stowarzyszenie „Inicjatywa”, wynikających z realizacji projektu: „Przez stulecie pod wspólnym niebem. Zarszynianie - życie, praca i wiara''. Spotkania poprowadziły nauczycielki i zarazem członkinie stowarzyszenia Maria Kuzin i Renata Kasperkowicz-Ziemiańska.

Spotkania dowiodły, że seniorzy są nieocenioną skarbnicą wiedzy dla młodego pokolenia, gdyż pamiętają historię, byli jej naocznymi świadkami, ona działa się z ich udziałem. Poruszano tematykę dotyczącą warunków życia - wyglądu domów, wyposażenia i wystroju mieszkań, sposobu odżywiania się, ubierania, zajęć codziennych zmieniających się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Seniorzy opowiadali o swoim ciężkim dzieciństwie i młodości. Wspominali lata szkolne, wymieniali przedmioty, jakich się uczyli, przywoływali nazwiska swoich nauczycieli, katechetów, pracowników obsługi, opowiadali o zwyczajach szkolnych dotyczących regulaminu zachowania. Nie zabrakło też wspomnień o obowiązkach nakładanych przez rodziców na dzieci, o zupełnym braku czasu wolnego na zabawę. Nawiązywano również do tematyki wychowania religijnego, do zwyczajów związanych z przyjmowaniem sakramentów świętych., m.in komunii św. Jako, że historię tworzą ludzie, podczas rozmów padało wiele nazwisk osób związanych z historią zarszyńskich instytucji. Młodzież odnajdywała wśród nich członków swoich rodzin. Wspominano o działalności banku, urzędu gminy, przedszkola, poczty, sklepów... Podkreślano rolę Kół Gospodyń Wiejskich w życiu kulturalnym wsi.

Uczniowie z uwagą, czasem niedowierzaniem słuchali relacji Seniorów. Żywa lekcja historii, w której uczestniczyli, jest gwarantem, że tożsamość regionalna, poczucie przynależności do niej, wiedza o przeszłości zostaną przez nich zachowane a może i przekazane innym.

                                                                                                                   Prowadzące spotkanie

                                                                                                                        M.K.        R.K.-Z.

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Więcej

Kontakt

Facebook

© 2018 Stowarzyszenie Inicjatywa. Realizacja MEDIASAN.PL Agencja REKLAMY | Strony internetowe Sanok Krosno Lesko | Sklepy internetowe Sanok Krosno Lesko | Strony www Sanok Krosno Lesko

Please publish modules in offcanvas position.